Dekorasyon Önerileri

Friends’in Renk Paleti ile Oturma Odası Dekorasyonu Yapıyoruz

Friends, 1994 yılında hayatımıza giren ve 10 sezon boyunca süren en unutulmaz diziler arasında ilk sıralarda gelirken, altı yakın arkadaşın en fazla zaman geçirdiği evlerindeki ikonik oturma odası dekorasyonu da hafızalarımızdan silinmeyeler arasında yer alıyor. Eklektik stilin bir yansıması olan Monica’nın oturma odası dekorasyonu, farklı stildeki parçaların ustaca bir arada kullanıldığı ve canlı renklerin karnaval gibi bir görünüm yarattığı hareketli bir tarza sahipti.

Friends’in her izlediğimizde içimizi ısıtan dekorasyonunu oluşturan renk paletini incelediğimiz ve oturma odası dizaynında nasıl kullanabileceğimizi ele aldığımız bu içeriğimiz; sıkı bir Friends hayranıysanız yeni bir dekorasyon oluşturmak için sizi harekete geçirebilir. Diziden bahsedildiğinde gözlerimizin önünde beliren ikonik mor duvarlar, krem tonlarındaki rahat formlu koltuklar, kırmızı ve sarı gibi renklerin canlılığını yansıtan yastıklar, açık ahşap tonlarındaki sehpalar ve çok daha fazla detaya yer verdiğimiz içeriğimizde Friends’i yeniden canlandıracak bir oturma odası tasarlıyoruz:

İkonik Mor Duvarlar ve Krem Rengi Koltuklar

Her birimizin kendinden bir şeyler bulduğu ve keyifli bir anlatım ile hepimizi takipçisi yapan Friends, kendimizi içinde hissettiren samimi dekorasyon uygulamalarıyla da akıllarımızdan silinmeyen bir etki yarattı. Eklektik stili yansıtan dekorasyon anlayışının uygulandığı dizide en dikkat çeken detayların başında ikonik mor duvar rengi geliyor.

Viola koltuk takımı

Dizide kullanılan renk paletinden ilham alarak yaratacağımız oturma odası dekorasyonu için ilk olarak mor renginin baskın ve çarpıcı etkisini duvarlarınıza yansıtmanızı önerebiliriz. Tıpkı Monica’nın keyifli oturma odasının sıcak atmosferinde oturuyormuşçasına keyifli bir atmosfer yaratmak için ilk adımı atabilirsiniz. Dizide tercih edilen bir diğer renge değinecek olursak, altı yakın arkadaşın sıklıkla buluşma noktası olan oturma odasında yer verilen koltuk takımının krem tonlarını söyleyebiliriz. Friends dizisinde olduğu gibi koyu mor tonlarındaki duvarlarınızı krem rengindeki bir koltuk takımı ile dengeleyebilir, keyifli bir görünüm sunan renk uyumu yakalayabilirsiniz. Krem tonlarında, aydınlık bir hava yaratan koltuk takımlarını yakından inceleyerek hayal ettiğiniz stile en yakın olanı seçebilirsiniz.

Eklektik Stil Kazandıran: Kırmızı ve Sarı Yastıklar

Friends dizisinde farklı parçaları bir arada uyumla sunan eklektik stili vurgulayan detaylardan bir diğeri de renklerle yakalanan kontrast oluyor. Dizide tercih edilen renkleri ele alırken Monica’nın oturma odasında kullanılan canlı renkteki yastıklardan bahsetmezsek olmaz. Sarı ve kırmızı renklerin ağırlıkta kullanıldığı yastık kumaşları, dekorasyona eklektik stilin kazandırılmasına yardımcı oluyor.

Piero koltuk takımı

Friends’in renk paletini yansıtan bir oturma odası dekorasyonu oluştururken daha önce önermiş olduğumuz krem tonlarındaki koltuk takımını sarı ve kırmızı gibi iki farklı canlı renkle tamamlayabilirsiniz. Zıtlıkların uyumunu ve aslında yakaladığı estetik görünümü özgürce gözler önüne seren eklektik tarz, farklı renklerin ustalıkla kullanıldığı bir stil olarak tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bu nedenle, Friends dizisinde olduğu gibi canlı, farklı ve samimi bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacak sarı ve kırmızı tonlarını, oturma odası dekorasyonunuzdaki tekstil ürünlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Samimi Atmosfer Yaratan: Açık Ahşap Renkli Sehpalar

Friends dizisinde farklı dokuların karnaval gibi bir görünüm sunduğu oturma odası dekorasyonundan ilham alırken tamamlayıcı parçalar olan sehpalarda tercih edilen tonlara da değinmeliyiz. Koyu renk duvarlar, canlı renkte tekstil ürünleri, krem tonlarındaki koltuk takımı derken etrafında sevilen dizi karakterlerini her daim keyifle bir araya getiren orta sehpada, açık ahşap tonları tercih edilmişti.

Sylviana koltuk takımı

Dekorasyon stilinden ve renklerinden ilham alarak oluşturacağınız oturma odası dekorasyonu için kullanacağınız orta sehpa ve tamamlayıcı nitelikteki yan sehpalar için ahşabın en doğal halini sunan ve dekorasyona farklılık kazandıracak açık ahşap rengini tercih edebilirsiniz. Tıpkı Monica’nın dikkat çeken oturma odasında olduğu gibi koyu ve canlı renklerin içerisinde samimi bir hava yaratan ahşap orta sehpa ile dostlarınızla etrafında keyifle toplanacağınız bir buluşma noktası yaratabilirsiniz. Birbirinden farklı tasarıma sahip açık ahşap tonlarındaki orta sehpa modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

Retro Rüzgârı Estiren: Yeşil Tonları

Hafızalarımızdan silinmeyen ve unutulmayan bir etki yaratan Friends dizisinin keyifli atmosferini evimizde hissetmemizi sağlayacak oturma odası dekorasyonu için kullanabileceğimiz bir diğer renk tonu da Retro hissi veren yeşil tonları olacaktır.

Post berjer

Bizi 90’lı yılların samimi atmosferine götürecek ve Friends’i anımsatan sıcacık bir oturma odası dekorasyonu oluşturmamızı sağlayacak yeşil tonlarını eklektik stile vurgu yapması adına tek bir parça olan berjerde tercih edebilir, dekorasyona hem Retro bir hava hem de farklılık kazandırabilirsiniz. Tıpkı siz de Monica’nın oturma odasında yer verilen farklı kumaş ve renkteki berjer modelleri gibi bir seçim yapabilir, oluşturacağınız dekorasyonda bu unutulmaz dizinin samimi atmosferini kullanabilirsiniz.