Dekorasyon Önerileri

Köşe Takımları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salon ve oturma odası dekorasyonunu işlevselliği ile birlikte şık tasarımlarıyla da kusursuzca tamamlayan köşe takımları, son dönemlerde en çok tercih edilen modellerin başında geliyor. Tek bir parça olarak oturma grubunun işlevini gören köşe koltuk takımları, odanın alanını verimli bir şekilde kullanmamızı sağlayan kullanışlı bir parça olarak öne çıkıyor.

Tek bir parça olduğu için gerek sahip olduğu formu, gerekse tasarımı bakımından özenle seçilmesi gereken bir model olan köşe takımlarını almadan önce hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız, içeriğimizde bu noktalara değindik. Son dönemlerde en çok tercih edilen koltuk takımı modelleri arasında dikkat çeken köşe koltuklar, öncelikli olarak konumlandırılacağı odanın büyüklüğüne uygun forma sahip olmalıdır. Tasarımını çok beğendiğiniz ancak odanız için kullanışlı alan bırakmayacak büyük formda bir model, doğru bir tercih olmayacaktır. Bu kriterle birlikte parçalar halinde tasarlanan köşe koltuklar, şekillendirilebilen modüler yapılarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Odanızı verimli bir şekilde dizayn etmenizi sağlayacak en uygun formu kendinizin tasarlayabileceği modellerden yana da bir seçim yapabilirsiniz. Salon ya da oturma odasında kullanılan köşe koltuklar, aynı zamanda bir dinlenme alanı sunduğu için de açılabilen bir forma sahipse, sizin için avantajlı bir seçim yaratabilir. Bahsettiğimiz özellikler ve çok daha fazlasına yer verdiğimiz içeriğimize göz atarak köşe takımları almadan önce hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğinizi detaylı bir şekilde içeriğimizden inceleyebilirsiniz:

Odanızın Büyüklüğünü Göz Önünde Bulundurun

Salonunuzda ya da oturma odanızda yer vereceğiniz koltuğunuz için seçim yaparken köşe takımlarından yana bir tercihte bulunacaksınız ilk olarak inceleme yapmadan önce odanızın büyüklüğünü hesaplamanız ve seçeceğiniz model için uygun bir alana sahip olduğunuzdan emin olmanız sizin için avantajlı bir durum yaratacaktır.

Coordinat Köşe Takımı

Çok geniş olmayan orta büyüklükte bir alana sahip odanız için büyük ve kaba hatları ile öne çıkan modeller yerine sahip olduğunuz alanı daha geniş göstermenize olanak sağlayacak ince formda ve daha küçük modellerden yana bir seçim yapabilirsiniz. Bu formda bir model önerisi olarak Coordinat Köşe Takımı, en kullanışlı seçeneklerin başında geliyor. Köşe koltukların sahip olduğu oturum alanı, dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birini oluşturuyor. Oturum alanı bakımından ihtiyacınızı karşılayacak büyüklüğe sahip bir modele öncelik vererek odanızda konumlandıracağınız en uygun alanı tespit ederek köşe koltuk takımları içerisinden bir seçim yapmalısınız. Köşe takımları için inceleme yapmadan önce odanızın alanını hesaplamanız, dekorasyonu oluştururken bir sorun yaşamanızı engelleyecek pratik çözümlerden biri olacaktır. Böylece, mevcut alanınızı bilerek satın aldığınız bir köşe takımını kolaylıkla oda içerisinde konumlandırabilirsiniz.

Alanı Verimli Kullanmanızı Sağlayacak: Şekillendirilebilen Modeller

Tek bir parça olarak kullanılan köşe takımları aynı zamanda modüler yapıdaki farklı formları ve şekillendirilebilen fonksiyonel tasarımlarıyla da tercih edilirliklerini gittikçe arttırıyor. Odanızın sahip olduğu alanının formuna göre dilediğiniz gibi konumlandırılabilen köşe koltuk takımları, en risksiz ve aynı zamanda kullanışlı seçeneklerden biri oluyor. Evinizi en kullanışlı şekilde dizayn edebilme olanağı sunan köşe koltuk takımları içerisinde, modüler yapıda ve kolayca oturma grubu olarak şekillendirilebilen modeller öne çıkıyor.

Origami Köşe Takımı

Köşe takımı satın almadan önce odanızı size hitap eden en verimli bir düzende oluşturmanızı sağlayacak modeli zihninizde belirleyerek, ihtiyacınıza göre değiştirebileceğiniz modellerden yana bir seçim yapabilirsiniz. Bu formdaki köşe takımları, evinizde kolaylıkla dekorasyon değişikliği yapabilmenize yardımcı olacaktır. Hem tek bir parça köşe takımı, hem de oturma grubu şeklinde dizayn edilebilen modellere öneri olarak Origami Köşe Takımı’nı sunabiliriz. Bu model, çok geniş alana sahip olmayanlar için tek bir parça köşe takımı ile kullanışlı alan yaratılmasını sağlarken daha geniş bir alana sahip olanlar için de hem köşe takımı hem de koltuk grubunu bir arada sunuyor. Bu stilde tasarımları inceleyerek sahip olmak istediğiniz köşe takımına karar verebilirsiniz.

Misafirlerinizi Rahatlıkla Ağırlamanızı Sağlayacak Yeterli Büyüklükte Mi?

Köşe takımları arasında bir seçim yapmadan önce özenle dikkat etmeniz gereken bir diğer detayı, koltuk takımının yeterli büyüklüğe sahip olup, olmadığı oluşturuyor. Kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak sizin için en ideal büyüklüğe sahip modeli tercih etmeniz, doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Relax Köşe Takımı

Oldukça fazla misafir ağırlayan bir eve sahipseniz ya da kalabalık bir aileyseniz büyük ve uzun formuyla dikkat çeken köşe koltuk takımları içerisinden bir model tercih edebilirsiniz. Parçalar halinde tasarlanan ve ihtiyaç durumuna göre büyüyebilen ya da küçülebilen bir seçenek sunan bu modeller, sizin için kurtarıcı bir seçim olacaktır. İsteğinize ve ihtiyaç durumunuza göre büyütüp dilerseniz küçültebileceğiniz bir model olan, Relax Köşe Takımı; fonksiyonelliği vurgulayan bir seçenek oluyor. Bu tarzda fonksiyonel özellikler sunan modelleri göz önünde bulundurarak sizin için en ideal seçeneğin hangisi olacağına rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Açılabilir Formda Kullanışlı ve Şık Tasarımlar

Oturma gruplarının açılabilir olma özelliği, bu koltuk modellerinin daha fazla tercih edilmesini sağlarken, son dönemlerde açılabilen köşe takımları, kurtarıcı çözümler sunması ve fonksiyonel yapılarıyla oturma gruplarına göre bir adım öne geçmesi ile dikkat çekiyor.

Carina Köşe Takımı

Oturma odanız ya da salonunuz için şıklığı ile göze çarpan ama aynı zamanda açılarak yatak olabilme gibi fonksiyonel özellikler sunan bir model düşünebilir, satın almadan önce bu seçenekleri detaylı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Kapitone dikiş detaylı şık modeller günümüzde en çok tercih edilen tasarımları oluştururken, bu stilin köşe koltuk takımları arasında uygulanmış olan seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Hem açılarak fonksiyonel alanlar sunan, hem de kapitone dikiş detayı ile iddialı bir görünüme sahip olan model önerisi olarak Carina Köşe Takımı’nı verebiliriz. Bu model, şık tasarımıyla olduğu kadar keyifli ve konforlu bir alan yaratmanıza da olanak sağlamasıyla dikkat çeken seçenekler arasına giriyor.

Köşe takımı seçenekleri için daha farklı fikirler edinmek adına ‘Küçük Evler İçin Köşe Koltuk Modelleri’ başlıklı blog içeriğimize de göz atabilirsiniz.