Dekorasyon Önerileri

Herkesin Ortak Sorusu: Minimal, Çağdaş ve Modern Tasarım Arasındaki Fark Nedir?

Ev dekorasyon stilleri, çağın ve trendlerin değişmesiyle farklı görünümlere kavuşarak zengin bir çeşitlilik sunuyor. Bu yazımızda en çok tercih edilen üç farklı stil olarak öne çıkan; modern tasarım, çağdaş stil ve minimal dekorasyon anlayışı arasındaki temel farkları sizlerle paylaşacağız. Günümüzü yansıtan bu üç tasarım anlayışı aslında birbirine çok benzer olarak düşünülse de ince detaylarla birbirlerinden ayrılıyorlar.

Modern tasarım anlayışının yenilikçi ve bugünü yansıtan bir stile sahip olduğunu düşünsek bile aslında bu stil; 1920’lerden başlayarak 1960’lara kadar uzanan ve kimliğini kazanmış kült bir dekorasyon anlayışı olarak ele alınmalıdır. Çağdaş stil ise aslında tam anlamıyla bugünü yansıtan yenilikçi ve süregelen zaman içerisinde değişim gösteren bir anlayışı yansıtıyor. Modern tasarımın değişmeyen ve kendini koruyan tarzına karşılık çağdaş stil, kendini çağın trendlerine göre eviren bir dekorasyon anlayışı olarak öne çıkıyor. Modern yaşamın getirisi olarak yoğunluktan, fazlalıklardan, stresten kaçınma arzusu ise minimal anlayışın ortaya çıkmasına neden oldu. Bu anlayış, evlerimizin dekorasyonlarına da yansıyarak fonksiyonellikle işlerimizi kolaylaştıran ama görünüm olarak az ve yorucu olmayan bir stilin doğmasını sağladı. İşte birbirinden küçük ama önemli çizgilerle ayrılan bu üç farklı dekorasyon anlayışını detaylı bir şekilde ele aldığımız içeriğimiz sizlere oluşturmak istediğiniz ev dizaynı hakkında ipuçları verebilir. Gelin yazımıza birlikte göz atalım:

Az ama Fonksiyonel: Minimal Stil

Yaşamın gittikçe hızlandığı, yoğunluğun arttığı, stresin fazlalaştığı modern çağ içerisinde bu yorucu tempodan uzaklaşma isteği de artırmaya başladı. Her şeyin fazla ve yoğun olduğu bu dönem içerisinde yaşam alanlarımız olan evimizde sadeleşmeye giderek hayal ettiğimiz huzurlu atmosferi oluşturma arzumuz da giderek fazlalaşıyor. Bu noktada ortaya çıkan minimalizm anlayışı yani aradığımız huzuru sunan ‘az, aslında çoktur’ felsefesi, evlerimizde de şekil bulmaya başladı.

Riene Yemek Odası

Modern tasarım anlayışının sade, yalın ve yorucu olmayan tarzına aslında yakın olan bu stil, fonksiyonelliğe odaklanması ve ihtiyaç duyulmayan fazlalıkların arındırılması ile modern stilden ayrılıyor. Yani dekorasyondaki minimal tasarım anlayışı, en temel ihtiyaçların karşılandığı mobilyalara yer verilen, fazla detaylarla göz yorucu bir görünümün engellendiği, sade renklerle huzurlu bir atmosferin sunulduğu stil olarak dikkat çekiyor. Minimal stile bir öneri olarak sunacağımız; Riena Yemek Odası Takımı’na göz atalım. Yemek masası, konsol, kimi zaman da vitrin gibi birkaç modülden oluşan yemek takımını minimal stilde yorumlayan Riena, tasarımında yalnızca fonksiyonelliği öne çıkararak yemek masası ve sandalyelere yer veriyor. Aynı zamanda doğal dokulara ve açık rengin sadeliğine vurgu yapıyor. Minimal stilin kusursuzca uygulandığı bu modeli detaylı inceleyebilirsiniz.

Yenilikçi ve Sıra Dışı Bir Etki Yaratan: Çağdaş Dekorasyon

Çağdaş dekorasyon anlayışı, modern tasarım ile çoğu zaman aynı olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Ancak çağdaş dekorasyon günümüzün trendlerini, çağın tarzını sıra dışı bir tarz ile yorumlarken modern tasarım aslında 1920’lerde oluşmuş ve oturmuş bir tarzı değişmeden günümüze taşımaktadır. Çağdaş dekorasyon anlayışı, dönemin yükselişe geçen dokularını, renklerini, stilini farklı bir duruş kazandırarak yorumluyor ve her zaman yenilikçi bir çizgide ilerliyor.

jennifer Yatak Odası

Tasarımında yer verdiği her bir detayla çağı yakalıyor ve farklılığıyla tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Modern tasarım anlayışı ise bu dikkat çekicilikten uzak, sadelikle yakalanmış şık görünümü sunan bir tarzı gözler önüne seriyor. Çağdaş stili daha iyi yorumlamanıza yardımcı olacak bir öneri olarak, farklı dokuların bir arada kullanılarak yarattığı kusursuz görünümü sunan Jennifer Yatak Odası Takımı’nı söyleyebiliriz. Ahşap tonlarının ağırlıklı olduğu tasarımda sade bir ahşap yüzey yerine çizgisel detaylarla hareket kazandırılmış bir doku tercih edilmiş. Son dönemlerde en çok tercih edilen detaylardan altın tonlarının ışıldayan etkisini modüllerinin detaylarında kullanan bu tasarım, çağdaş dekorasyon anlayışının yenilikçi yanını gözler önüne seriyor. Pek çok farklı dokuyu bir arada sunan Jennifer, mermer yüzeyi de başarıyla kullanarak tasarımın sıra dışı görünüm kazanmasını sağlıyor. Dönemin canlı ve trend renklerine yer verilen tasarım; tam anlamıyla farklı, çarpıcı ve şıklığı vurgulayan çağdaş stil için eşsiz bir örnek oluyor.

Yalın Çizgilerin Değişmeyen Şıklığı: Modern Tasarım

Her dönemde sade ve şık görünümün risksiz bir şekilde yakalanmasını sağlayan modern tasarım anlayışı aslında bugünün bir yansıması değil, 1920 ve sonrasında şekillenen bir stil olarak dikkatleri çekiyor. Dekorasyonun en temel stillerinden olan modern tasarım; keskin hatları, nötr renklerin kullanımı, sade ve temiz bir çizgide oluşturulmuş dizaynı ile kendini tanımlıyor.

Clary Koltuk Takımı

Modern stili vurgulayan en temel özelliklerin başında ise değişmeyen bir şıklık anlayışı geliyor. 1920 sonrasında şekil bulmuş bu sade çizgideki tasarım anlayışı, zaman içerisinde değişmeyen ve kendi stilini şıklıkla koruyan bir dekorasyon modeli olarak her zaman tercih edilirliğini artırıyor. Her çağa ayak uyduran tasarımı ile yalın bir şıklık yakalamak isteyenlerin en çok tercih ettiği dekorasyon stilleri arasında öne çıkıyor. Modern tasarım anlayışına vurgu yapan bir öneri verecek olursak Clary Koltuk Takımı, sizlere bu stil hakkında fikir sunabilir. Keskin formu, düz çizgisel hatları, nötr tonlardaki kumaş rengi ile bu modern tasarım, yalınlığın yansıttığı şıklığı dekorasyonunuza taşıyacak bir öneri olarak dikkat çekiyor.

Birbirlerine yakın bir duruşa sahip minimal, çağdaş ve modern tasarım anlayışını farklılaştıran detayları ve özellikleri sizlerle paylaştık. Dekorasyon stilleri hakkında daha farklı önerilere göz atmak isterseniz ‘Ev Dekorasyon Modellerine Göre Mobilya Seçimi’ başlıklı blog içeriğimiz ilginizi çekebilir.